”Apetyt na świat” to seria książek dla dzieci, nauczycieli i rodziców, mówiąca o potrawach spożywanych w różnych krajach świata. Jedzenie – podstawowa potrzeba dorosłych i dzieci stanowi punkt wyjścia do opowieści o kraju i codziennym życiu jego mieszkańców (edukacji, pracy, sposobach spędzania wolnego czasu, rodzinie etc.).
Dlaczego w Afryce jada się głownie maniok, a w Azji ryż? Co sprawiło, że w Meksyku potrawy są raz ostre, a raz polane czekoladą? Jakie są charakterystyczne rośliny, i jak one warunkują to, co jedzą mieszkańcy innych części świata?
Jedzenie jest ważną częścią kultury i obyczajowości, jest skarbnicą wiedzy historycznej, geograficznej, etnograficznej i religioznawczej. Szczególnie bliską i ciekawą dla dzieci, bo stanowi część ich codziennego życia, dobry punkt odniesienia.
Chcemy zachęcić dzieci i dorosłych do poznania nowych miejsc na świecie i zrozumienia ich specyfiki. Opowieść osnuta wokół smakowitych, egzotycznych przepisów jest przyczynkiem do przekazania wiedzy o kraju, jego bogactwie, różnorodności, ale także o jego problemach.
Publikacje, oprócz rzetelnych informacji, zawierają także wiele elementów interaktywnych (zagadki, kolorowanki, zadania do wykonania), utrwalających wiedzę i jednocześnie kształcących ogólne zdolności dzieci.
Apetyt na Maroko i Meksyk
Pierwsze dwie książeczki ukazały się pod koniec listopada 2009. W pierwszej kolejności zostały rozesłane do sieci Małych Szkół oraz do szkół, przedszkoli i bibliotek, które z nami współpracują.
Projekt był współfinansowany przez Fundację Edukacja dla Demokracji w ramach programu pomocy zagranicznej Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP w 2009 roku.
Apetyt na Wietnam – Nem
Udajemy się w podróż do Azji i dzięki „Apetytowi na Wietnam – Nem” poznajemy życie dzieci w Wietnamie, zwyczaje i święta, historie rodzinne a także popularne potrawy. W publikacji jak zwykle zadania do wykonania – ukryte rysunki, rebus i zgadywanka oraz mini rozmówki.
Książka powstała w ramach projektu „Wielobarwna Azja – projekt edukacyjny o imigrantach z Azji” poświęconego kulturze i społeczeństwom krajów azjatyckich.
Projekt realizowany dzięki dofinansowaniu ze środków Miasta ST. Warszawy przy wsparciu udzielonym przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię ze środków Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego, Norweskiego Mechanizmu Finansowego oraz budżetu Rzeczypospolitej Polskiej w ramach Funduszu dla Organizacji Pozarządowych.
Zamówienia
Osoby zainteresowane otrzymaniem publikacji prosimy o:
- przesłanie maila z prośbą i dokładnym adresem instytucji, do której materiały mają być wysłane, na adres wydawnictwo@miedzykulturowa.org.pl
- opłacenie kosztów przesyłki – 14 zł za egzemplarz płatne przelewem na konto Fundacji:
Fundacja Edukacji Międzykulturowej
98 2130 0004 2001 0377 3694 0001 (tytułem “zwrot kosztów wysyłki”)
Przed dokonaniem przelewu prosimy o kontakt mailowy: wydawnictwo@miedzykulturowa.org.pl