Wietnam jest bardzo urozmaiconym i pełnym kontrastów krajem. 58 prowincji rozsianych na 2200 km długości kraju w kształcie “S”, różni klimat, kuchnia i język. Wietnam może pochwalić się pięknymi plażami, dżunglami, czerwonymi wydmami w Mui Ne, deltą najdłuższej rzeki na Półwyspie Indochińskim – Mekongu, cesarskimi grobowcami w Hue czy pasmem górskim Hoang Lien. Na północy kraju w dystryktach Sa Pa i Bac Ha można spotkać mniejszości narodowe. Spośród 54 oficjalnych grup etnicznych tworzących wietnamską mozaikę najliczniejsi są Kinh (86%) a mniejszościami etnicznymi liczącymi najwięcej reprezentantów są Tay (1,9%) oraz Thai (1,7%). W Sa Pa znajduje się również szczyt zwany “dachem Indochin” – Fan Si Pan mierzący 3 143 m. n. p. m., który można zdobyć, pod drodze nocując w szałasach buddyjskich mnichów. W niedalekiej odległości od Ha Noi znajduje się Perfumowana Pagoda – imponujący zespół świątyń i jaskiń, do których dopływa się małymi łódkami oraz najbardziej znana atrakcja Wietnamu zatoka Ha Long i niezliczona ilość skał wystających z wody. Legenda głosi, że są to czubki grzbietu Władcy Smoka – Lac Long Quana, który spoczywa na dnie morza. Na południu natomiast, w mieście Tay Ninh znajduje się główna świątynia kaodaizmu, synkretycznej religii łączącej elementy buddyzmu, konfucjanizmu, taoizmu, chrześcijaństwa, judaizmu, islamu spirytyzmu i dżinizmu. Natomiast w delcie Mekongu można spotkać muzułmańską społeczność. Do pełnego obrazu Wietnamu brakuje tylko środkowej części i Płaskowyżu Centralnego (Tay Nguyen), nie docenianego przez turystów, podróżujących głównie wybrzeżem. Wzdłuż linii brzegowej Morza Południowochińskiego, niedaleko miasta Da Nang, znajdują się dwie perełki – kompleks świątyń hinduistycznych za czasów Czamów (IV a XV w.n.e ) My Son, oraz urokliwe Hoi An ze starożytnym portem, będącym częściom morskiego szlaku jedwabnego. Wietnam to też specyficzny urok miejsc, chwil i atmosfery tam panującej, które można poznać tylko mieszkając tam – puszczanie lampionów ze świeczkami na moście nad Czerwoną Rzeką, kupowanie owoców morza na porannym bazarze czy codzienne targowanie się o cenę owoców, których nazw nawet się nie zna po polsku. Poznaje się dobroć ludzi, którzy pomagają bezinteresownie oraz tych, którzy chcą naciągnąć białego turystę na niepotrzebny zakup. Wietnam to szaleństwo skuterów, rowerów i samochodów na ulicach, w którym jednak jest metoda. To wszechobecny zapach sosu rybnego i specyficzna woń gotowanych kurczaków, które trzeba lubić. To powietrze, które ma masę, jest ciężkie i oblepia gardło i ciało, albo miło rozwiewa włosy, gdy siedzi się na pędzącym motorze. Na pewno warto sprawdzić osobiście, czy Wietnam jest właśnie “tym” miejscem, miejscem stworzonym dla mnie.
Żaden poranek nie może się zacząć bez gry w badmintona, nauki tańca towarzyskiego, ćwiczenia wschodnich sztuk walki czy medytacji według praktyk Falun Gong.
Godzina 6:30, Park Le Nin’’a, przy jeziorze Ho Bay Mau (Siedmiu Hektarów), Hanoi.
Poranek
Świt
Życie warzywno-owocowego handlu zaczyna się bladym świtem, tuż po zamknięciu targu ze świeżo złowionymi rybami. Drobni sprzedawcy przybywają tu z okolic na skuterach, rowerach lub wpływają do starożytnego portu łodziami. Godzina 5 rano, Hoi An, środkowy Wietnam.
Podstawowe i obowiązkowe dodatki kuchni wietnamskiej – imbir, czosnek, szalotki i cebula, trawa cytrynowa, biała rzepa. Zabrakło tylko chilli, limonki i sosu rybnego. Bazar w Hanoi.
Dodatki kuchni wietnamskiej
Rodzina wietnamska
Miseczka najbardziej wietnamskiej zupy – pho ga (z kurczakiem) lub pho bo (z wołowiną) najlepiej rozgrzewa w chłodne styczniowe poranki. Chociaż temperatura w ziemi plasuje się w okolicach + 10 stopni, przy wysokiej wilgotności powietrza, odczuwana temperatura jest dużo niższa.
Zrulowane ciasto ryżowe z mięsnym nadzieniem, miseczka sosu rybnego z kawałkami pasztetu, koszyk świeżych ziół – mięta, kolendra. Idealne śniadanie na bazarze w Hanoi.
Jedna z wielu potraw wietnamskich
Rower
Nigdy nie wiadomo kiedy będzie nam potrzebny mop albo wieszak – w razie czego, nie trzeba szukać daleko. ulice Hanoi
Kokosowy rower – czy dojedzie? zawsze dojeżdża! ulice Hanoi
Kokosy
Zaręczyny
Niezbędne dodatki, tradycyjnie stawiane na stole w czasie zaręczyn – papierosy (koniecznie Vinataba – palone przez zdecydowaną większość Wietnamczyków), owoc i liście areki, żute przez starsze panie, co powoduje barwienie zębów i podniebienia na czerwono, naturalne pestki dyni oraz takie, marynowane w pikantnej mieszance oraz czekoladki i cukierki. Przyjęcie zaręczynowe koleżanki w Hanoi.
Druhny i drużbowie na zaręczynach, podczas których rodzice przyszłej pary młodej negocjują warunki zawarcia małżeństwa. Obowiązują narodowe kolory – czerwony i złoty. Hanoi.
Zaręczyny
Region Sa Pa
W Wietnamie, prawie 14% populacji stanowią mniejszości etniczne, oficjalnie jest ich 53 grupy. Tu pan z grupy Czarnych H’’mongów z pozostałością francuskiego kolonializmu na głowie w postaci beretu. Oprócz Wietnamu żyją również w południowych Chinach, Kambodży, Laosie i Tajlandii. W czasie II wojny światowej, laotańscy H’’mong opowiedzieli się przeciwko komunizmowi, co przypłacili koniecznością szukania azylu politycznego w 1975 roku, gdy Pathet Lao objęło władzę w Laosie. Region Sa Pa.
Dziewczyny z plemienia Czerwonych Dao. Należą do tej samej grupy językowej co H’’mong, ale wyglądem różnią się diametralnie. Oprócz ponad 0,5 milionowej populacji w Wietnamie można ich spotkać również w Laosie, Tajlandii i przede wszystkim w południowo-wschodnich Chinach. Region Sa Pa, północ Wietnamu.
Region Sa Pa
Ołtarz ku czci Ho Chi Minha
Ołtarz ku czci Ho Chi Minha – założyciela i przywódcy Komunistycznej Partii Indochin a następnie prezydenta Demokratycznej Republiki Wietnamu. Jego podobizna jest najczęściej widzianą twarzą na ulicach każdego miasta w Wietnamie. Tu, wieś, w której się wychowywał – Kim Lien, w prowincji Nghe An, na północy Wietnamu
Msza kaodaistyczna w mieście Tay Ninh, niedaleko Sajgonu. Księża noszą żółty kolor, który symbolizuje buddyzm, niebieski – chrześcijaństwo, czerwony – taoizm, białe szaty noszą wierni. Ta eklektyczna i uniwersalna religia, która powstała w 1926 roku, łączy w sobie również elementy judaizmu, islamu, spirytyzmu, dżinizmu a za świętych uważa m.in. Victora Hugo, Sun Yat Sena i Nguyen Binh Khiem
Msza
Pagoda
Wejście do pagody przy największym w Ha Noi jeziorze – Ho Tay (Zachodnim). Jego odwód liczy 17 km i powstało, gdy Czerwona Rzeka zmieniła swój bieg i odcięła od głównego koryta, jeden ze swoich zakrętów, wiele wieków temu. Hanoi
Katedra Nha Tho Lón na starówce. Katolicyzm przybył do Wietnamu w XVII w. Obecnie katolicy stanowią około 10% populacji. Polityka komunistycznego rządu nie jest jednolita w stosunku do katolików. Z jednej strony w 2007 roku, po 30 latach nie utrzymywania kontaktów z Watykanem, premier Wietnamu udał się na audiencję do Benedykta XVI a z drugiej katolicy są prześladowani a własności kościelne grabione. Hanoi.
Katedra
Tekst i zdjęcia: Maria Kotowska
Sfinansowano ze środków Europejskiego Funduszu na rzecz Integracji Obywateli Państw Trzecich i budzetu panstwa.